cvjetni-med-cvjetnimed-pcelarstvo-jakubekEkološki pčelinjak u pčelarstvu mora biti pod stalnom kontrolom nadzorne stanice.

Da bi bio priznat kao eko-med, prije stavljanja u prodaju med treba proći razne analize. Kod ekološke proizvodnje meda u pčelinjak je zabranjeno stavljati lijekove u preventivne svrhe jer postoji velika mogućnost da će se u medu i vosku naći njihove tragove, kao i kod konvencionalnog pčelinjaka.

Uvjete za ekološki pčelinjak definira Zakon o ekološkom pčelarenju (Narodne novine, 12/2001). Ekološki pčelinjak mora biti pod stalnom kontrolom nadzorne stanice. U svrhu liječenja preporučuje se upotreba organskih kiselina koje su i inače sastavni dio meda.

Košnica treba biti izrađena od prirodnih materijala i obojena eko bojom, a pčelinjak dovoljno udaljen od mogućeg onećišćenja nektara (tvornica, cesta, obradivih površina) kako bi pčele proizvele što kvalitetniji med. Pčelinje saće koje se upotrebljava u eko pčelarstvu također mora upotrebljavati ekološke satne osnove koje moraju imati potvrdu ministarstva.

Punione meda i proizvoda također bi trebale imati eko certifikat. Svi ovi propisi kod eko pčelarstva stvaraju velik dodatni trošak koji se osjeti i u konačnoj cijeni meda. No ekološki uzgojeni proizvodi imaju nešto veću cijenu, a u eko medu dobiva se samo ono najbolje iz pčelinje košnice.

Go to top